Priit Biene E2 Eesti Meister ja Enduro GP sarja kokkuvõte

Teeme hooaja kokkuvõtte Enduro Maailma Meistrivõistlustelt kus Redmotokas Priit Biene, kes on ühtlasi Yamaha Johannson MPE Racingu sõitja, lõpetas MM hooaja  viimase sõidu Prantsumaal 12. kohal ja tuli hooaja arvestuses ka 12. kohale.
Käesolev võistlushooaeg on noorportlasele olnud väga intensiivne kuid pingutus ja edu on näha ning tubli noormees on 2019 aasta enduro E2 Eesti Meister.

Esimene Enduro MM võistlussõit 22-23.03 toimus Saksamaal, Dahlenis. Junior 2 klassis kaasa tegev Biene oli tänavu ainus eestlane, kes teiste maailmanimedega kõrvuti sõitis. Hooaja esimesel etapil tuli Biene esimesel päeval 17 kohale, aga pidi seoses ränga kukkumisega teisel päeval katkestama.

Eesti enduro hooaja avavõistluse, 22.04 Maardu motokeskuses toimunud Tallinn GP sprindi formaadis peetud võistlusel tuli Biene oma kodurajal võitjaks. Koju viidi nii oma klassi kui üldarvestuse kiirem aeg.

Enduro GP teine etapp 3-5.05 Portugalis oli Bienele üliraske, sest kuumus kõrvetas ja ülesõit tuli lühikese aja jooksul väga kiirelt läbida. See-eest kiiruskatsed õnnestusid hästi ja Biene tuli Portugali etapil oma klassis 11 kohale.

Maailmameistrivõistluste kolmas etapp toimus juba nädal hiljem Hispaanias. Maaliline Santiago de Compostela rannikuäärne tervitas kõrvetava päikese asemel karmi tormiga ning võistlus tõotas Biene sõnul tulla huvitav. Siiski kulges nädalavahetus taaskord kuumaga ning võistlustingimused olid kurnavad. Biene jaoks oli rajavalik üllatav, sest meenutas kodust Võrtjärve, kus rada kulges läbi metsa ja pehme pinnas oli segamini risti juurikatega. Biene tuli Junior 2 klassis esimesel päeval 12. ja teisel võistluspäeval 10. kohale.

Vahepeale mahtus hea ning pikem treeningu periood ning kodumaastikul peetud võistlused.

2-päevane Paikuse enduro mis oli ühtlasi ka Balti, Eesti, Läti kui ka Leedu meistrivõistlused enduros, kus Priit tuli E2 klassis esimeseks ning oli üldarvestuses teine. Esmakordselt Pärnu Lennuvälja motopargis peetud Eesti Meistrivõistluste neljas etapp oli Bienele üliedukas ning koju toodi nii oma klassi kui üldarvestuse kiireim aeg.

14-16.06 Kreekas, neljas etapp algas hästi ning Biene oli sõiduvees kuid seekord olid katsed eriliselt ekstreemsed ning vihma ja libeduse tõttu otsustasi kogu test katkestada. Kahjuks tuli see esimeste vigastuste kulul ning just Priit oli üks nendest, kes teise ringi esimesel katsel niivõrd õnnetult kukkudes käele maandus, et neljas etapp tuli ulatusliku vigastuse tõttu katkestada.

Kaks nädalat intensiivset ravi saanud Biene otsustas ortoosi toel siiski osaleda EMV ja Balti MV etapil Madonas, Lätis ning läbi valu suutis esimesel võistluspäeval saada E2 klassis nii Eesti, Balti kui ka Läti MV arvestuses kolmanda koha punktid kuid tehniliste viperduste tõttu kaotas teisel päeval liiga palju aega ning oli sunnitud katkestama.

Kodumaa võistlustuli jätkus 10.juunil Jõesuus, kus toimus EMV ja EKV kuues etapp. Selles ajavahemikus kaitseväekohustusi täitev ja võistluseks linnaloa saanud Priit Biene kaotas seekord üldarvestuse võidu  minutiga ning tuli üldarvestuses teiseks, aga kindel võit tuli kiirete katsete eest E-2 klassis. „Äge oli küll, aga algus läks väga raskelt, alles lõpus hakkas midagi tulema,“ ütles Biene, kes viimastel nädalatel ei ole nii ajateenistuse kui viimasel MM-etapil saadud käevigastuse tõttu saanud kuigipalju tsikliga sõita.

24-25. augustil osales Biene enduro Soome MV , Riihimäel.  Laupäevane algus oli päris keeruline, aga teisel ringil oli juba parem ja lõpuks sai ta omas klassis 9 koha. Pühapäeval algas päev juba paremini ja ta sõitis oma klassi 6 koha aegu, aga siis hakkas 10 nädala tagune Kreeka vigastus ja pikem sõidupaus tunda andma ja loomulikult ka Soome rasked ja kivised rajad tegid oma. Vaatamata sellele sai Biene teisel päeval 8 koha. Biene jäi üldkokkuvõttes rahule, “oli väga hea trenn enne Euroopa MV etappi Heinolas ja siis juba Tsehhi MM etapile”.

6-8.septembril jätkus võistlushooaeg Soomes, Heinolas Euroopa Meistrivõistluste viimase etapiga kus võistlejaid ootas kivine, vihmane ja libe võistlusrada. Biene oli esimesel päeval oma klassi arvestuses kuues. Teisel päeval oli rada endiselt libeduse tõttu keerukas ning füüsiliselt väljakutsuv, siiski õnnestus kõik oluliselt paremini ja ta tõusis edetabelis koha võrra. Teiseks päevaks oli Biene üldarvestuses 25. kohal. Kolmandal päeval oli viimasele päevale omaselt lõpukross kus Biene tuli taas kuuendale kohale ning tulemuseks  kokkuvõttes etapil ka 6 koht.
Klubide arvestuses teeniti koos Elary Talu ja Maurizio Micheluzga esimene koht ja seega Euroopa klubide Meistritiitel!

13-15.09 võistles Biene juba Tšehhis kus tegi MM võistlussarja parima tulemuse ning oli esimesel päeval 7. kohal.  Teisel päeval 9 koht ning sai juunioride üldarvestuses esimesed kaks MM-punkti. Biene sõnul oli esimene päev eriti hea kus krossikatse tuli kiirete aegadega, enduurokatsel sõitis ta üldarvestuse 12-13 aegu ja oma klassi viiendaid.  Pühapäeval aga nii hea päev ei olnud – kuna tagumine piduriketas läks kõveraks, tuli Bienel osa distantsist läbida ilma tagapidurita. „See võttis jõhkralt hoogu maha,“ ütles ta, „aga ka väsimus hakkas täna peale tulema, sest üle pika aja tegin kaasa kahepäevase MM-enduro.“

Tihe graafik jätkus jälle kohalike võistlustega, 21.septembril peetud Eesti Meistri- ja karikavõistluste sarja eelviimase etapiga Võrtsjärvel, kus Biene oli taaskord kimpus tehnikaga kui tsiklik tuli kett maha. Pikk, märg ja libe 55-kilomeetrine võistlusrada on läbi aastate olnud tuntud kui raske kui enim oodatud võistlus mis pole kerge ei kiirematele ega aeglasematele sõitjatele ning tehnilisi viperdusi, omajagu vigastusi ja katkestamisi tuleb ette rohkem kui teistel võistlustel. Sellegipoolest sõitis Priit oma klassi kiireima aja ja võitis ka EMV E2 klassi seitsmenda etapi.

2019 aasta Enduro Maailmameistrivõistluste viimane etapp toimus 27-29.septembril Prantsusmaal. Ainukese eestlasena võistlussarjas kaasa tegev Biene sõitis võistlustele kahetiste tunnetega, ühest küljest indu täis, teisalt sõnas ta tundvat, et väsimus on keres sees. Viimane MM etapp oli juba viies nädalalõpp järjest võistelda ja kõik on olnud rasked sõidud. Reedene proloog kulges heas sõiduvees ja Biene sai omas klassis 11 ja üldis 16 aja. Laupäeval algas päev koheselt paari kukkumisega ja kiirelt sai selgeks, et seekordne rada on väga raske ja keha on väsinud.

Ülesõit oli Biene sõnul väga pikk ja eriti raske, kus mäkketõusude keerukuse tõttu jäeti need viimasel võistluspäeval hoopiski välja, kuid katkestamise mõtet õnneks ei tulnud ning esimesel päeval oli Priit 14 ja teisel päeval omas klassis 12. kohal.
Hooaja kokkuvõttes on Priit Biene Enduro Maailmameistrivõistlustel Junior 2 klassis 12 ja Juniorite üldarvestuses 30 kohal.

Kodune enduro hooaeg lõppes Arukülas sõidetud 2-päevase enduroga, mis oli tänavuste Eesti meistrivõistluste finaaletapp, kuid samal võistlusel sai punkte ka Balti, Läti ja Leedu meistrivõistluste arvestuses. Võistlus ise oli Bienele juba 6 järjestikune ja motivatsioon motikaga võidu sõita oli suht nõrk ja seda just esimesel päeval. Klassis E-2 võttis ta laupäeval kolmanda koha lätlaste järel, olles võitjast ligi minuti aeglasem. Pühapäeval leidis Biene aga hoopis uue tempo ning napsas oma klassi esikoha ja selle päeva üldarvestuse teise. Kahe päeva kokkuvõttes oli Biene üldarvestuses teine.
Niisiis kuulub Eesti Meistritiitel E-2 klassis just Priit Bienele, palju õnne.

Hooaja viimaseks suuremaks võistluseks on Bienel jäänud veel üks võistlus Portugalis, 11.11-16.11 legendaarne ISDE ehk International Six Days Enduro, kus Eesti klubide koondis enduro suursündmusel klubide arvestuses kus starti lähevad koos Bienega Elary Talu Sõmerpalu motoklubist ja Edgars Siliņš Lätist.

Hoiame Priit Bienele pöialt ja suurim tunnustus tiheda võistlushooaja ja suurte võitude puhul!